קרנות נאמנות והשקעה בניירות ערך הפכו לאפיקי השקעות מבוקשים למדי על רקע הריבית הנמוכה השוררת במשק הישראלי בשנים האחרונות, שהביאה לכך שהתשואות שהבנק יכול להפיק נמוכות באופן יחסי ועל כן הביאו בחרו רבים בציבור הישראלי לגשש אחר אפיקי השקעה אחרים שבעזרתם ניתן יהיה להניב תשואה פיננסית מעט יותר גבוהה. אבל לפני שאתם קופצים למים העמוקים של שוק ההון ומתחילים לשחק במגרש של הגדולים חשוב תכירו את ההבדלים בין הצעת השקעה פרטית להצעות השקעה בניירות ערך באמצעות תשקיף, שיכולה לעשות את ההבדל בין השקעת הכסף בידיים הבטוחות של חברה ישרה והגונה כמו חברתו של חיליק טפירו, לבין השקעה בחברה שמבטיחה תשואה גבוהה ללא כיסוי.

מה אומר החוק הישראלי?

הגשת תשקיף מעוגנת בחוק הישראלי בחוק ניירות הערך אשר נחקק בשנת 1968 ובו נכתב במפורש כי " לא יעשה אדם הצעה לציבור אלא על פי תשקיף שהרשות התירה את פרסומו". על פניו החוק הישראלי קובע באופן חד משמעי כי כל הצעת השקעה חייבת בתשקיף, ואילו הצעה לציבור הרחב ללא תשקיף הינה עבירה פלילית שדינה 5 שנות מאסר, אך יחד עם זאת סייג קטן שקבעה הרשות לניירות ערך – הרשות המפקחת על פעילות שוק ההון יצרה פרצה שאפשרה לחברות פרטיות להעלות הצעת השקעה ללא צורך בהגשת תשקיף מפורט, זאת על מנת לאפשר לחברות פרטיות לגייס כספים (בדומה לגיוס כספים שמבצעות חברות סטארט אפ למשך).

גילוי נאות מורחב

אותה "פרצה" שיצרה הרשות לניירות ערך בכוונה תחילה בכדי לאפשר לחברות לגייס כספים באופן עצמאי יצרה אפשרות לחברות פרטיות להעלות הצעות השקעה פרטית ללא צורך בתשקיף, זאת כיוון שהרשות לניירות ערך קבעה כי הצעה שפונה לפחות מ-35 אנשים איננה חייבת לעבור הליך פרסום מסודר הכולל גילוי נאות מורחב. כל הצעת השקעה שמלווה בתשקיף כפי שמציעה חברת טפירו בהובלתו של חיליק טפירו, מספקת למשקיע את כלל המידע לו הוא זקוק, ולהלן עיקרי המידע המופיע בתשקיף:

  • פרטים הנוגעים לניירות הערך – פירוט מלא של הצעת הרכישה הכולל את תיאור ניירות הערך, מחירם, אופן התשלום עליהם ועוד.
  • פרטי מנפיק ניירות הערך – פירוט מידע מקיף אודות מציע השירותים, כולל פרטי הדרג הניהולי ועובדי החברה לצד דוחות כספיים תקופתיים וחוות דעת מקצועיות מטעם רואה חשבון ועורך דין.
  • יעדי השימוש בהון המשקיעים – מידע המפורט שיחשוף בפני המשקיעים בדיוק היכן מושקע הכסף שלהם, בין אם מדובר במניות, השקעה בפרויקט או כל השקעה אחרת.

תוקף משפטי של הצעת ההשקעה

בתוקף המשפטי של הצעת ההשקעה טמון הבדל מהותי בין הצעה פרטית להצעה מפוקחת המוגשת באמצעות תשקיף. תשקיף הינו מסמך בעל תוקף משפטי לכל הדבר שמהווה מעין תעודת ביטוח עבורכם המשקיעים, שכן כל הפרה או עבירה על הכתוב בתשקיף הינו עבירה פלילית. הצעה פרטית לעומת זאת איננה מחויבת בהגשת תשקיף או כל סמך אחר ובה מגייסים לרוב משקיעים פוטנציאליים על סמך פרסומים בתקשורת שכידוע אינם בעלי כל תוקף משפטי.

היתר הרשות לניירות ערך

הצעת רכישה פרטית היא אמנם חוקית אך היא איננה מלווה באישור הרשות המפקחת בשום צורה שהיא כיוון שאת אישור הרשות לניירות ערך תקבל רק הצעת השקעה בעלת תשקיף פרטי מפורט. הצעות רכישה פרטיות אולי מבטיחות תשואה גבוהה וייתכן שאכן ביכולתן לעשות כן אך כדי שתוכלו להיות בטוחים שהכסף שלכם נמצא באפיקי השקעה לגיטימיים ובטוחים, כאלו שגם יניבו רווחים נאים, מומלץ להפקיד את מיטב כספיכם בידי חברתו של חיליק טפירו וחברות נוספות שמציעות אפיקי השקעה מסודרים ומפוקחים המלווים באישור הרשות לניירות ערך.

 

 

 

 

.