פירוש המושג תמ"א 38 הוא למעשה תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. הכוונה היא לנכסים ולמבנים אשר נבנו לפני שנת 1980, ונחשבים למועדים לסכנה בעת רעידות אדמה משום אופן בנייתם. שיפוץ ושיבוח של מבנים אלה מאפשר תהליך בריא של התחדשות עירונית, כלומר, לשפר לשקם בצורה מאסיבית אזור מדורדר מבחינת טיב נכסיו.

חידוש וטיפוח המבנים הרעועים

המבנים אשר לא עומדים בתקנות התמ"א 38 מסכנים את חיי יושביהם. המועצה הארצית, אשר קבעה תקנות תמ"א שמגדירות את שיפוץ וחיזוק המבנים כך שיהיו בעלי שימוש, אפשרה למשקיעים מהתחום להשתמש במבנים כפוטנציאל רווחי עצום; הם זכו להוסיף לנכסים חנייה, מעלית, ממ"ד ומרפסת, לעצב את הבניין מחדש, לחזק את המערכות הפנימיות כגון הצנרת ולערוך שינויים נוספים.

הצצה להנחיות התוכנית

  • תמ"א 38 מציעה לבעלי הדירות בבתים משותפים פתרון למימון חיזוק והשבחת הבית.

  • התמ"א אינה חלה על מחסנים, מבנים קטנים בני קומה ושטחים בלתי מאוישים.

  • תמ"א 38 מאפשרת תוספת בנייה לבניינים קיימים, אך יש להשיג קבלת זכויות בנייה מהרשויות.

  • בבנייה בתמ"א ניתן להרוס את המבנה ולבנות אותו מחדש. ניתן להוסיף עד ארבע וחצי קומות.

התפתחות התחום בארץ

בעוד שבתחילת דרכה, תמ"א 38 הייתה תוכנית שמעטים היו בקיאים בה בגלל מורכבותה המשפטית – מאז 2010 התוכנית הפכה לנחשקת ואהודה על יזמים רבים. התוכנית צלחה עד כדי כך שבשנת 2015, שיעור הדירות החדשות אשר הוצבו למכירה בפרויקטים של תמ"א נסק לכ-9%, והיד עוד נטויה. חברות רבות מקדמות גם כיום פרויקטים של תמ"א, ומאכלסות את המבנים המחודשים בדיירים רבים, תוך הבטחת תשואה רחבה.

תרומתה הגדולה של התוכנית

הודות ליזמות ענפה בתמ"א 38, תחום ההתחדשות העירונית בארץ פיתח וטיפח אזורי בנייה שיושבו מחדש. בכל הערים הגדולות, בניינים ובתים ישנים שסיכנו את חיי יושביהם במקרה של רעידת אדמה, הפכו ליציבים, איתנים ויפים יותר. ניתן היה להגדיל את המבנים המשופצים ובכך לאכלס תושבים נוספים. נוסף על כך, הדבר העניק תמריץ כלכלי לחיזוק הנכסים והקל מבחינה בירוקרטית על המשקיעים בתחום התמ"א 38.

הצטרפו לליגה המנצחת

לחיליק טפירו ישנו ניסיון עשיר בתחום ההתחדשות העירונית. תחת ידיו עברו מספר פרויקטים , יזמים אשר ביקשו להתייעץ ועוד. בזכות תחום הנדל"ן הזה ישנם יזמים, אדריכלים, קבלנים, עורכי דין ואנשים מתחום הבנייה והשיפוצים שזכו ליותר עבודה. פרט ליתרון הכלכלי, ישנו ערך המוסרי לשיבוח מבנים קיימים במקום בניית נכסים מחדש, וכן לשיפור אזורים מוחלשים מכל הבחינות.

הקימו את הפרויקט שתמיד חלמתם עליו

כאשר אתם עוסקים בפרויקטים מהתחום של תמ"א 38, ביכולתכם להתפתח כלכלית עד כדי כך שתעסקו במספר פרויקטים בו זמנית. חברות הנדל"ן המובילות ובהן חברת טפירו, הבחינו ביתרון המשמעותי של תמ"א והחלו לשפץ אזורים מהמסד עד הטפחות בצורה המקצועית והיסודית ביותר. השוכרים ורוכשי הדירות מקבלים יתרון משמעותי מבחינה בטיחותית ואסתטית, ומבטיחים את חייהם וחיי ילדיהם במבנים המחודשים.

"לתת את הכוח לעם"

בעלי הדירות המעוניינים בתוכנים תמ"א 38 יוצרים קשר עם יזמים רלוונטיים ועורכים עמם משא ומתן לגבי התנאים. יש לשערך את תשלומי החיזוק, מה יהיה סדר גודל ההכנסות ממכירת הדירות המחודשות ואילו פעולות נוספות אפשר לבצע בנכס. יש שרואים בתמ"א 38 הענקה של כוח לעם, משום שביכולת בעלי הדירות להשתתף עם היזמים בתכנון הפרויקט ובכך להרוויח מידה של שליטה עליו.

בכל הנוגע ליזמות בתחום של תמ"א 38, בחרו באדם המקצועי ביותר, איתו תוכלו לדעת שהבית שלכם נמצא בידיים טובות.